Poradnik survivalu rycerskiego dla początkujących

Poradnik survivalu rycerskiego dla początkujących

Postprzez Ziółko » Pn lut 10, 2014 10:43

...ale i starsi mogą się czegoś nauczyć.


I Kwestie społeczne

1. Zawsze słuchaj dowódcy. Najpierw wykonaj polecenie / prośbę, a dopiero później pytaj: „po co?”, „dlaczego?” i „dlaczego ja?”
2. Szanuj swojego dowódcę. Zawsze możesz mieć gorszego.
3. Bądź całkowicie lojalny wobec swojego dowódcy. Nie obgaduj go i nie krytykuj za plecami. Jeśli masz z czymś problem, przyjdź do niego. Jeśli coś ci się nie podoba, przyjdź do niego. Bądź zawsze gotowy bronić jego osoby i jego dobrego imienia. Dbaj o dobre imię swojego dowódcy i swojego bractwa, nie przynoś im wstydu.
4. Okazuj szacunek dowódcom innych bractw, ale pamiętaj, że posłuszeństwo jesteś winien swojemu. Jeśli ktoś spoza twojego bractwa cię o coś poprosi/coś ci każe, najpierw zapytaj swojego dowódcy.
5. Bądź bezwzględnie lojalny wobec kolegów (i koleżanek) z twojego bractwa. To oni mogą ci kiedyś uratować życie albo przynajmniej posprzątać twoje zwłoki – w więcej niż jednym znaczeniu. Nigdy nie sprzymierzaj się z ludźmi z zewnątrz przeciwko swoim ludziom, nawet dla żartu. To, co dla jednego jest żartem, dla drugiego jest przekroczeniem granicy. Pomagaj kolegom i wspieraj ich, to się odwzajemnią. Nie bez powodu większość grup z rycerki ma w nazwie (choćby nieoficjalnie) słowo „bractwo”.
6. Zawsze melduj dowódcy, gdzie i z kim idziesz. Musi być w stanie cię zlokalizować.
7. Jeśli nie pijesz – nie pij konsekwentnie, a ludzie to uszanują. Jeśli pijesz – pij z głową.
8. Nigdy nie pij sam z ludźmi, których nie znasz / dopiero spotkałeś.
9. Jeżeli twoi koledzy mówią ci, że powinieneś już przestać pić, to zrób to natychmiast. Zwykle znaczy to, że powinieneś był przestać pół godziny temu.
10. Jeśli koledzy mówią, że powinieneś po przestaniu pić pójść spać, to również mają rację. Posłuchaj.
11. Jeśli pijesz – poczęstuj innych, zrewanżują się. Ale jeśli częstujesz – nie zmuszaj.
12. Nigdy nie obrażaj, ani nie traktuj z góry ludzi dlatego, że należą do innego bractwa.
13. Nigdy nie obrażaj i nie traktuj z góry ludzi dlatego, że ich strój/wyposażenie wydaje ci się niehistoryczne, z jakiegoś powodu złe czy głupie, nawet jeśli mają na sobie potworny trypel. Po pierwsze: nie wiesz wszystkiego i możesz akurat nie znać znalezisk czy wzorów, na których się oparli. Po drugie: lepiej wyznaczać standardy i inspirować, niż narzucać i krytykować.
14. „Ultras” to nie obelga, to pochwała.
15. Dąż do rozwoju własnej osoby i własnego bractwa. Zawsze staraj się udoskonalać wyposażenie i strój.
16. Nie podążaj ślepo za modą w rycerce. Aktualnie najmodniejsze wykopalisko zmienia się co roku, warto znać najnowsze odkrycia i trendy, ale warto też mieć swój styl i odtwarzać konsekwentnie swoją epokę i postać.
17. Jeżeli masz problem z kimś z twojej grupy, najpierw postaraj się, żebyście załatwili to między sobą, jak koledzy i dorośli, cywilizowani ludzie. Jeśli tak się nie uda, idź z tym do dowódcy.
18. Jeśli masz problem z kimś spoza twojej grupy, od razu idź z tym do dowódcy.
19. Danie komuś po ryju rzadko rozwiązuje jakikolwiek problem. Zwykle tylko tworzy nowe.
20. Nie baw się w „capture the flag” – w żadnej formie, ani dla żadnego żartu nie usiłuj podprowadzić chorągwi, ani innych rzeczy z innych obozów. Na bardzo małej ilości imprez jest to akceptowalne.
21. Nigdy nie rób czegoś tylko dlatego, że ktoś spoza twojej grupy mówi, że będzie fajnie.
22. Nigdy nie namawiaj ludzi ze swojej grupy do zrobienia czegoś, co jest głupie/niebezpieczne/nieakceptowalne, czego wasz dowódca by sobie nie życzył i nie pochwalił. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj go. Raz jeszcze – bądź lojalny i nie ładuj kolegów w kłopoty.
23. Jeżeli dowódca mówi, że jacyś ludzie są dla ciebie nieodpowiednim towarzystwem to wie, co mówi. Posłuchaj, on zna ich dłużej i lepiej niż ty.
24. Zachowuj się tak, żeby twój dowódca i twoi koledzy byli dumni, że to właśnie z nimi jesteś, a nie żeby musieli się wstydzić.


II Kwestie życiowe

1. Podpisz łyżkę. Oraz: miskę, kubek, koc i wszystkie inne rzeczy, których nie masz cały czas przy sobie. Wiele podstawowych przedmiotów wszyscy mają bardzo podobne i łatwo się pomylić, a kupowanie nowej łyżki na każdej imprezie bywa frustrujące.
2. Nigdy nie zostawiaj cennych i ważnych rzeczy (portfel, telefon, aparat) bez opieki, nawet jeśli wydaje ci się, że w pobliżu jest wielu twoich znajomych.
3. Pilnuj wszystkich swoich rzeczy i dbaj o nie. Nie zostawiaj bez opieki. Nie zostawiaj na słońcu/deszczu. Nie zostawiaj rozrzuconych po całym obozie. Czyść wszystko, wypierz i wysusz po wyjeździe. Drewniana miska, w której resztka kaszy zostanie na tydzień, zapleśnieje i będzie do wyrzucenia. Podobnie buty, jeśli zostawisz je wilgotne w worku – a są o wiele droższe od miski.
4. Pilnuj i dbaj o rzeczy twoich przyjaciół i twoich dowódców oraz rzeczy bractwowe, szczególnie jeśli z nich korzystasz (sprzęt obozowy, namioty, broń itd.).
5. Weź ciepłe rzeczy do spania. Nawet latem w nocy w namiocie historycznym potrafi być zimno.
6. Weź dodatkowe nogawice, skarpety i buty, nawet niehistoryczne – szczególnie na wyjazd dłuższy niż 1 nocleg. Jeśli przemoczysz nogi, to możliwość założenia suchych rzeczy może stanowić różnicę między zapaleniem płuc i jego brakiem.
7. Weź przynajmniej 1 zmianę bielizny (na dłuższe wyjazdy typu Grunwald nawet więcej) – nie zawsze będą warunki by ją przeprać i wysuszyć.
8. Zabierz ze sobą wszystkie leki, jakie przyjmujesz i powiadom o tym dowódcę.
9. Zabierz ze sobą wszelkie specjalne środki higieniczne, jakich potrzebujesz (podpaski, gumki itp.)
10. Powiadom dowódcę o wszelkich chorobach przewlekłych, na jakie cierpisz (cukrzyca, astma, alergie itp.) oraz o swojej grupie krwi.
11. Zawsze miej przy sobie jakiś dowód tożsamości.
12. Zawsze na noc chowaj wszelkie rzeczy „ruchome” z obozu do namiotów: swoje, dowódcy, bractwowe, rzeczy osób z twojej grupy
13. Zawsze zasznurowuj namiot na noc.
14. Jeśli stawiasz namiot historyczny na więcej niż 2 noce (lub przy niepewnej pogodzie), a miejsce nie jest zabytkiem i rezerwatem archeo, koniecznie okop namiot. Rzeka płynąca przez środek namiotu i wymywająca twoje rzeczy na zewnątrz nie jest miłym widokiem.
15. Jeśli widzisz, że w twoim obozie lub jego pobliżu kręcą się obcy, zainteresuj się, zawiadom dowódcę i przypilnuj namiotów i rzeczy.
16. Uważaj, by żadne rzeczy nie leżały zamoczone w wodzie oraz by przedmioty drewniane nie leżały na słońcu (popękają).
17. Przeczytaj regulamin imprezy, na którą jedziesz.
18. Zawsze sprawdź datowanie imprezy, na którą jedziesz.
19. Zanim kupisz/zamówisz coś u rzemieślników, poradź się dowódcy. W ten sposób unikniesz wydawania pieniędzy na coś co jest niehistoryczne/nieodpowiednie dla twojego datowania lub statusu/złej jakości/niewarte swojej ceny/niepotrzebne itd.
20. Wybierając strój, poradź się dowódcy. Z tych samych powodów, co powyżej.
21. Nie, zdjęcia innych ludzi z rycerki nie są źródłem do rekonstrukcji ubioru. Szukaj: znalezisk archeologicznych, ikonografii i rzeźb z epoki (a nie współczesnych przerysów i rysunków), opisów z epoki. Potem można wesprzeć się publikacjami historycznymi (Gutkowska, Turska, Grupa, Drążkowska itp.). Lub zapytaj dowódcę.
22. Po zmroku nigdy i nigdzie nie chodź sam (co najmniej parami) – nawet do toyki. W razie niebiezpieczeństwa / kłopotów ta druga osoba może ci pomóc, pójść po pomoc lub przynajmniej wskazać później, w którym rowie leżą twoje zwłoki.
23. Dziewczyny nawet w dzień nie powinny chodzić same, zwłaszcza w miejsca odludne (Nie, samotny spacer pod Pomnik Grunwaldzki o pierwszej nad ranem nie jest romantyczny - jest proszeniem się o napaść i gwałt.).
24. Uważaj na rzeczy, które masz w sakwie, przy pasku itp. Na imprezach historycznych też zdarzają się kieszonkowcy.
25. Nie pal (zwłaszcza publicznie i na widoku) tytoniu, ani innych substancji. To niehistoryczne, chyba że chcesz odtwarzać arabskiego eunucha.
26. Postaraj się również nie podpalić własnego obozu/chorągwi. Mało które dowództwo doceni taką inicjatywę.
27. Nie narkotyzuj się. Nigdy i niczym. Narkotyki są dla słabych.
28. Nigdy nie walcz pod wpływem alkoholu. Nie baw się bronią pod wpływem alkoholu, w żaden sposób i w żadnej formie. Pamiętaj, że nawet zatępiona to nadal broń a nie zabawka. Szanuj ją.
Magdalena z Zielińca herbu Jelita

W aureoli zakrywającej różki i białej sukience po same kopytka.
Avatar użytkownika
Ziółko
Jaśnie Pani
 
Posty: 1088
Dołączył(a): Śr maja 08, 2013 08:27

Postprzez » Pn lut 10, 2014 10:43

 

Powrót do O Poczcie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron