Lady Millicent de Tibetot Fastolf

Nie, nie zaczynamy nagle robić RPG. Chodzi o to, by każdy gruntownie zastanowił się, co (i/lub) kogo on/ona odtwarza. W zastanowieniu owym ma pomóc odpowiedź na listę pytań.

Lady Millicent de Tibetot Fastolf

Postprzez Ziółko » Cz paź 22, 2015 07:13

No i wychodzi na to, że jednak ja zacznę.
Oto odpowiedzi na pytania do mojej postaci.

1. Jak się nazywa twoja postać?
Millicent (wymawiane z francuska Melisent) de Tibetot (Scrope) Fastolf.

2. Określ datowanie – przedział lat, w jakich żyje odtwarzana przez ciebie postać.
Urodziła się prawdopodobnie w 1378r., zmarła w 1446r. Aktualnie mamy lata 1409 – 1410.

3. W jakim kraju żyje/przebywa twoja "postać" (np. czy jest to Anglik, który przyjechał do Polski ze swym panem, czy jest to Polak/Litwin/whatever, który wstąpił na służbę Anglika?)?
Urodziła się w rodowej posiadłości Nettlestead w Suffolk (którą odziedziczyła jej siostra Elizabeth i za jej pośrednictwem lordowie Despencer). Kilka lat spędziła w Castle Dermot w Irlandii, gdzie jej pierwszy mąż Stephen le Scrope pełnił urząd wojskowy. Obecnie dzieli czas między Castle Combe (swoją główną posiadłość w hrabstwie Wiltshire w Wessex, gdzie jej ojciec zbudował zamek), Caister-on-Sea, które sir John Fastolf odziedziczył oraz przybyła z nim do Królestwa Polskiego i Księstwa Czerskiego.

4. Czy ma rodzinę? Jaką?
Ojciec: sir Robert de Tibetot, baron de Tibetot zmarł w 1382r. Ponieważ nie miał męskich potomków jego cztery córki zostały bogatymi dziedziczkami, dzieląc cały majątek między siebie.
Matka: lady Margaret d'Eynecourt Tibetot, zmarła w 1380r.
Siostry: Mary, Margaret i Elizabeth
Pierwszy mąż: Stephen le Scrope, syn sir Richarda le Scrope barona Bolton, dwadzieścia lat starszy, zmarł w 1405r. (a został jej mężem w 1390). Sir Richard został po śmierci rodziców opiekunem prawnym sióstr de Tibetot i wykorzystał okazję, by Margaret, Millicent i Elizabeth wydać za mąż za trzech swoich synów (Mary była już zamężna), by przejąć 3/4 majątku baronów de Tibetot.
Dzieci z pierwszego małżeństwa: Stephen, Elizabeth i Robert (ta dwójka zmarła młodo i już nie żyje; w przyszłości będzie miała z Fastolfem córkę Alice)
Wuj: sir Payn de Tibetot, sir William baron d'Eynecourt, sir John d'Eyencourt
Ciotka: Agnes de Tibetot, Margaret d'Eyencourt
Kuzyn: John de Tibetot, William d'Eynecourt
Kuzynka: Elizabeth Daneys, Margaret Tailboys, Elizabeth d'Eyencourt
Mąż: John Fastolf z Caister-on-Sea

5. Jaki jest jej stan społeczny, pochodzenie, profesja?
Jest szlachetnie urodzoną damą, córką barona. Wydana za maż za Stephena le Scrope'a nie z własnej woli, po jego śmierci odziedziczyła nie tylko 1/4 majątku swego ojca (odzyskała), ale także część majątku męża – razem jej włości przynosiły 240 funtów (to około 150 tysięcy funtów we współczesnych pieniądzach) przychodu rocznie. Tym razem "opiekę" nad nią objęli Thomas i John Lancasterowie i postanowili ożenić z nią (i jej majątkiem) początkującego ale lojalnego rycerza w swej służbie, Johna Fastolfa.

6. Jakie są jej ambicje / cele / aspiracje / możliwości?
Chciałaby zostać damą dworu (lady-in-waiting) królowej Joanny z Navarry, żony króla Henryka IV Bolingbroke i królowej Anny z Celje, małżonki króla Władysława Jagiełły.
Chce przekształcić swoje rodowe Castle Combe w prężny i bogaty ośrodek handlu włókienniczego.

7. Ila ma aktualnie lat?
ok. 31 - 32

8. Z jaką częścią kraju jest związana, z jakiej pochodzi, w jakiej mieszka?
Urodziła się w Suffolk, ale jej rodzina posiadała liczne dobra w Wessex i Yorkshire i szczególnie związana jest z Castle Combe (posiadłość z zamkiem, wsią a później miasteczkiem z targowiskiem) w Wessex, bo wraz z Fastolfem stara się rozwinąć je w silny i prężny ośrodek włókiennictwa i handlu. Bywa też w Caister w Norfolk. Obecnie przebywa na dworze księcia Janusza i księżnej Danuty.

9. Co jest stolicą kraju i regionu?
Anglii: Londyn, hrabstwa Norfolk miasto Norwich, księstwa Wessex miasto Winchester.
Korony Królestwa Polskiego: Kraków, Księstwa Czerskiego: Czersk

10. Jak daleko od stolicy regionu jest do jej miejscowości?
Anglia: Castle Combe jest w odległości 70 mil od Winchesteru, Caister jest w odległości 21 mil od Norwich.
Mazowsze: zamieszkuje w stolicy (Czersku).

11. Czy kiedyś była w stolicy?
Londyn: przybyła wraz z pierwszym mężem na koronację króla Henryka IV.
Kraków: odwiedziła dwór królewski wraz ze swym drugim mężem po jego przybyciu do Krolestwa Polskiego.

12. W jaki sposób znalazła się w aktualnym miejscu?
Wyszła ponownie za mąż za Johna Fastolfa, młodego rycerza Lancasterów na dorobku, ponieważ znajdowała się wraz z majątkiem pod opieką Thomasa Lancastera, który chciał lojalnego Fastolfa nagrodzić. Brzydka plotka rozpuszczana przez krewnych jej pierwszego męża (którzy chcieliby pozbawić ją dziedzictwa) głosi, że nawiązali romans jeszcze podczas pierwszego pobytu Fastolfa w Irlandii w 1404 roku, jeszcze za życia jej pierwszego męża.

13. Jaki mamy klimat / pogodę?
Jest chłodniej niż współcześnie, z mroźnymi zimami i krótszym okresem żeglowności wód.

14. Jak wygląda otoczenie / krajobraz? (pola, lasy, miasto? itp.)
Castle Combe:
leży w urokliwej dolinie rzeki Bybrook. Posiadłość składa się z zamku, u którego podnóża na skrzyżowaniu dróg roztacza się miasteczko. Na przeciwko zamku znajduje się kościół św. Andrzeja, którego najstarsze części pochodzą z XII wieku. Obok kościoła rozciąga się plac targowy, ponieważ raz w tygodniu odbywa się tu targ (głównie z wyrobami włókienniczymi), co upamiętnia gotycki krzyż wzniesiony na środku obok studni. Po drugiej stronie placu jest karczma, a w okół niego i przy odchodzących uliczkach są domy i warsztaty kupców, rzemieślników i innych poddanych (te przy rynku naprawdę pożądne, kamienne, a dalsze skromniejsze, budowane szachulcowo, podobnie jak zabudowania gospodarcze). Za domami ciągną się pola uprawne, z których część jest dzierżawiona przez ludność, a część uprawiana przez nią bezpośrednio dla jaśnie państwa. Na rzece znajduje się most, a poniżej wsi dwa młyny foluszowe (do spilśniania wełny) wybudowane przez Fastolfa. Z drugiej strony zamku znajduje się łąka, a dalej las, służący do polowań.
Caister-on-Sea:
leży nad morzem, w pobliżu ujścia rzeki Yarre. Wieś leży na skrzyżowaniu dróg do Norwich i do Great Yarmouth, w jej centrum stoi kamienny kościół p.w. św. Trójcy. Wokół stoją domy i zabudowania gospodarcze. Około półtorej mili na wschód od kościoła znajduje się przystań (którą w przyszłości Fastolf rozbuduje do wielkości portu gotowego na przyjęcie floty). Z kolei ok. 1,5 mili na zachód od kościoła, przy trakcie do Norwich znajduje się otoczony fosą dwór obronny jaśnie państwa, który Fastolf planuje rozbudować i umocnić (i od lat 30-tych rozpocznie tam budowę ceglanego zamku). W pobliżu przystani znajdują się domy i zabudowania ludności trudniącej się rybołóstwem. Dookoła wsi rozciągają się pola uprawne, a na zachód i południe od dworu lasy do polowań, które jaśnie państwo bardzo lubią.
Czersk:
rezydencja księcia i kwatery jego gości znajduje się na dziedzińcu zamku na wysokiej skarpie otoczonej fosą. Za mostem zwodzonym, na drugiej części wzgórza znajduje się podgrodzie o charakterze osady służebnej wobec zamku. Nieco dalej w kierunku zachodnim rozciąga się duże miasto targowe Czersk. Na środku rynku znajduje się ratusz, w mieście znajduje się też kilka kościołów. Kamienice kupieckie przy rynku zbudowane są przynajmniej częściowo z cegły, im dalej od rynku tym zabudowa jest skromniejsza, szachulcowa i drewniana. Od rynku odchodzą trzy duże trakty, w poprzek między nimi (równolegle do pierzei rynku) biegną też mniejsze ulice. Miasto otoczone jest umocnieniami (drewnianymi, być może częściowo o tradycyjnie piastowskiej konstrukcji skrzyniowej). Za miastem rozciągają pola uprawne i rozsiane są wsie.

15. Jacy ludzie żyją / mieszkają w pobliżu, z przedstawicielami jakich warstw społecznych / rzemiosł / narodowości / regligii ma kontakt?
W każdej z posiadłości (Combe i Caister) mieszka służba i zbrojni, w każdej z nich zamieszkują chłopi dzierżawiący ziemię od jaśnie państwa, jak i uprawiający ich ziemię i zajmujący się hodowlą. Ponadto w Castle Combe zamieszkuje wiele osób trudniących się handlem oraz wielu wyspecjalizowanych rzemieślników zajmujących się obróbką wełny (prządki, tkaczki i tkacze, folusznicy i farbiarze, krawcy i szwaczki, nawet hafciarze i haciarki). W Caister z kolei kwitnie rybołóstwo morskie, nie brakuje więc wyspecjalizowanych rybaków i szkutników.
Zdecydowana większość wyznaje katolicyzm, chociaż trafi się czasem okazjonalny żyd. Przemykają się też lollardowie, beginki, begardzi i innej maści heretycy.
W Czersku to głównie kupcy i rzemieślnicy, a także dworzanie księcia. Czasem zawita tam trochę Litwinów do księżnej Danuty od jej brata, czasem zabłądzi też jakiś krzyżak z poselstwem. Litwini oczywiście ochrzczeni są od niedawna (albo wcale), stąd prezentują czasem poglądy i zachowania wielce interesujące dla Millicent. Krzyżaków nie lubi z racji na swoje antyklerykalne przekonania – uważa ich za hipokrytów, bandytów i złodziei (zakony nie powinny się bogacić).

16. Jaka jest największa pobliska droga (szlak) i dokąd prowadzi?
W Castle Combe: trakt wiodący na północny zachód prowadzi do Thornbury, miasta należącego do książąt Gloucester, miasto znane jest z targów bydła. Trakt na północny wschód prowadzi do słynnego opactwa w Malmesbury z przebogatą biblioteką. Trakt na południe, częściowo biegnący wzdłuż koryta rzeki, prowadzi do miasta Bradford-on-Avon.
W Caister: przebiegają dwa trakty - większy na zachód do Norwich (stolicy hrabstwa Norfolk) i mniejszy na południe do Great Yarmouth (stolicy shire).
W Czersku: ulica Mostowa prowadzi ku przeprawie przez Wisłę, a następnie dalej staje się szlakiem handlowym wiodącym na Ruś. Trakt na północny zachód prowadzi na Pomorze, do Gdańska, z kolei droga na południowy zachód wiedzie na Śląsk.

17. Jaki jest najbliższy kościół / świątynia?
W Castle Combe znajduje się kościół p.w. św. Andrzeja, który jej rodzina chojnie uposażała od pokoleń.
W Czersku znajduje się kościół grodowy p.w. św. Piotra oraz cztery kościoły w miasteczku (Najświętszej Marii Panny, św. Jana, św. Jakuba i św. Ducha ze szpitalem).
W Caister znajduje się kościół p.w. św. Trójcy.

18. Jaki jest najbliższy obiekt wodny w okolicy? Czy jest żeglowny?
W Castle Combe jest to Bybrook river, żeglowna jedynie dla małych łódek rybackich.
W Caister w pobliżu jest żeglowna rzeka Yarre, jest też blisko do morza i przystani (na razie małej rybackiej) i portu w Great Yarmouth.
W Czersku jest to Wisła, a tuż pod zamkiem jej starorzecze, czyli jezioro i rzeczka Czarna, wpadająca do Wisły.

19. Jakim językiem / jakimi językami mówi twoja postać?
Angielski, polski, niemiecki, słabo łacina, słabo francuski.

20. Jaką religię wyznaje twoja postać?
Rzecz jasna jest ochrzczona, natomiast nie jest religijna i (jak duża część obozu lancasterskiego) ma poglądy antyklerykalne, niemal bliskie lollardom. Wykazuje też zdumiewające przywiązanie do starych opowieści, wierzeń i przesądów, które trącą herezją, żeby nie rzec pogaństwem.

21. Czy potrafi czytać i pisać?
Tak.

22. Jeśli tak, to jakie utwory może znać?
Prace Christine de Pisan, Chretiena de Troyes i Goeffreya Chaucera. Niektóre sagi skandynawskie – ich tradycja jest nadal popularna zarówno w Irlandii, jak w Norfolk, choć przerobionych, by brzmiały jak romanse rycerskie.

23. Jaką walutą się posługuje? Jaka jest wartość podstawowych produktów (chleb, wino, mięso, sól)? Jaka jest wartość konia / krowy /owcy itp.? Ile rocznie zarabia rzemieślnik? Ile sługa? Ile twoja postać?
W Anglii mamy funty, shillingi i pensy. Koń bojowy kosztuje mniej więcej 80 funtów, zwykły koń ok. 10 funtów. Około 2 – 7 funtów kosztuje bardzo modna cotehardie z jedwabiu z ozdobami (11 funtów kosztowała suknia koronacyjna królowej). 100 funtów kosztuje utrzymanie domostwa (i domowników, w tym służby) rycerza lub zamożnego kupca. 200 funtów kosztuje w całości haftowany ornat (z użyciem złotej nici). Za 1 funta można kupić 32 – 33 świnie lub podobną ilość owiec. Przeciętny rzemieślnik (typu cieśla) zarabia rocznie około 7 – 10 funtów rocznie. Jeśli chodzi o płace służby, to są bardzo zróżnicowane – od 1 funta do 15 funtów (zależy czy jest to np. pomywacz czy osobisty sekretarz), ale zwykle niższe od rzemieślników, gdyż zwykle ich praca nie wymaga specjalnych kwalifikacji (a gdy wymaga, to dostają odpowiednio więcej), ponadto służba otrzymuje zakwaterowanie i wyżywienie oraz często przynajmniej jeden element ubrania (liberię) od pana (co w teorii powinno być potrącane z ich wynagrodzenia). Majątek osobisty Millicent przynosi jej około 240 funtów zarobku rocznie, Fastolf przeznacza na jej indywidualne potrzeby 100 funtów rocznie. Funty są oczywiście srebrne.
W Polsce mamy dwa systemy: grosze praskie (warte 12 denarów) oraz grosze krakowskie (warte 18 denarów). Koń kosztuje ok. 300 groszy praskich, owca około 8, podobnie jak pół beczki piwa. Książę Janusz nie bije własnej monety – w jego księstwie w obiegu są monety czeskie, polskie i krzyżackie (liczy się zawartość kruszcu).

24. Jak wygląda jej drabinka społeczna (kto jest jej panem/panią, kto jest seniorem jej pana / kto jest władcą, kim są wasale jej pana?)
Przez męża, ale i przekonania własne i swojej rodziny, związana jest z obozem Lancasterów, popierała przejęie władzy przez Henryka IV Bolingbroke. Bezpośrednim seniorem jej męża jest Thomas (a następnie John) Lancaster, książę Walii Henryk (następca tronu) oraz ostatecznie król Henryk IV.
Aktualnie przebywa w gościnie księcia czerskiego Janusza, który jest lennikiem króla Polski Władysława Jagiełły.

25. Jaki jest system określania czasu? Kiedy zaczyna się dzień, a kiedy kończy? Kiedy zaczyna się rok, a kiedy kończy? Jak określamy pory dnia?
Dzień zaczyna się o świcie, a kończy o zachodzie słońca. Mamy już (drogie i rzadkie, ale jednak) mechaniczne zegary (najwcześniej zaczęli ich używać mnisi do odmierzania czasu na modlitwę). W naszym okresie szanujące się miasto z bogatymi kupcami i rzemieślnikami w Anglii posiada również zegar na wieży. Zegary znajdują się na wieżach kościołów w Castle Combe i w Caister. Ratusz w Czersku, ani żaden z jego kościołów nie posiada zegara, ale w królewskim Krakowie również widzieliśmy zegar na wieży – zarówno kościoła, jak i ratusza. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak minuta, zegar wybija sześć razy na sześć z siedmiu godzin liturgicznych:
1.lauda (jutrznia) – o świcie
2.tercja – około 9.00
3.seksta – około południa
4.nona – około 15.00
5.vespere (nieszpory) – o zachodzie słońca
6.kompleta – nocą, ok. 21.00
godzina siódma (matina) po północy jest cicha, niewydzwaniana, gdyż normalni ludzie wtedy śpią.
W Czersku kościelne dzwony biją dość dowolnie, jak się księżulkom przypomni.
Rok zaczyna się w święto Zwiastowania, to jest 25 marca (co bardzo ładnie nawiązuje do pogańskiego wiosennego ekwinokcjum, czyli odradzania się życia na wiosnę...).

26. Co się dzieje w polityce twojego czasu i regionu?
W Anglii mamy umacnianie się panowana Lancasterów, kontynuujemy wielką wojnę z Francją, co jakiś czas mamy drobne potyczki ze Szkotami, Irlandia też nie należy do najspokojniejszych prowincji.
W Polsce rozpoczyna się właśnie wielka wojna z Zakonem Krzyżackim.
Ponadto mamy aktualnie aż trzech papieży: papieża rzymskiego Grzegorza XII, antypapieża awiniońskiego Benedykta XIII i kolejnego antypapieża Aleksandra V (a po jego śmierci Jana XXIII).

27. Jaka jest wiedza twojej postaci o historii?
Doskonale zna historię swojego rodu oraz rodów, z którymi jest spokrewniona bądź spowinacona. Świetnie orientuje się również w sprawach ostatniej historii Lancasterów, Plantagenetów oraz wielkiej wojny z Francją (i praw królów Anglii do tronu francuskiego). Dość dobrze orientuje się ogólnie w historii Anglii. Słyszała też sporo, jeśli chodzi o zatargi Polski i Mazowsza z Zakonem.

28. A o geografii? Jak wyobraża sobie świat? W jakim najdalszym miejscu była? O jakim najdalszym miejscu słyszała?
Ziemia jest oczywiście płaska, a w jej centrum (mimo wszystko) leży Jerozolima. Zewnętrzne krańce ziemi oblewa wielkie morze z potworami (najgroźniejszym jest wielki wąż morski...), a za nim jest już tylko przepaść, krawędź, w którą spadają nieostrożni żeglarze. Najdalsze miejsce w jakim była, to właśnie Mazowsze, Kraków oraz Ziemia Podolska, którą odwiedziła. Inne miejsca, które zwiedziła to Irlandia, Francja, księstwa niemieckie (po drodze).

29. O jakich odkryciach / wynalazkach twoja postać słyszała? Z jakich korzysta?
Oczywiście zegar mechaniczny w Castle Combe i Caister; narzędzia i machiny takie jak żuraw, młyn wodny i folusz czy trebusz; okulary (mnisi je często noszą); krosna; "walking wheel" (średniowieczna forma pra-kołowrotka); proch (choć bardzo nie lubi broni czarnoprochowej). Aha, jeszcze calacadenza, czyli naczynie z okrągłego wypukłego szkła, która po napełnieniu wodą działa jak soczewka powiększająca, a po przystawieniu do świecy daje bardzo precyzyjne punktowe oświetlenie – jedna i druga właściwość przydaje się zarówno przy produkcji manuskryptów, jak przy haftowaniu.

30. Jakie mityczne stworzenia / przesądy / itp. elementy folkloru twoja postać zna? W jakie wierzy?
Jest oczywiście cała masa potworów czyhających w różnych dziwnych miejscach. Są starzy Bogowie, przez księży nazywani demonami, diabłami itd. Są trolle, jednorożce, bazyliszki, amfisbeny, wywerny, gryfy i smoki, centaury i olifanty, harpie i hydry, mantikory, pegazy i feniksy, są również banshee, inkuby i sukkuby. Są syreny, a jedna z nich (Melusine) dała początek francuskiemu rodowi Lusignanów. Są elfy i wróżki oraz wiedmy czyli wiedzące i wieszczące. Są też duchy, które należy karmić i poić. Mantikora wyrwana z ziemi krzyczy i kzyk ten może zabić człowieka, a Dziki Łów ujrzany na niebie zwiastuje nieszczęścia. Kwiat paproci daje szczęście albo bogactwo. Ponoć jest też święty Graal, który daje nieśmiertelność, ale odnaleźć go może wyłącznie jakiś nieskończenie i naiwnie prawy chrześcijanin. Artur – przeszły i przyszły król – czeka na wyspie Avalon, z której przybędzie gdy Anglia będzie w godzinie swej najgorszej potrzeby. Z kolei daleko na wschodzie wśród dzikich czarnych hord mieszka i panuje dobry ksiądz Jan, chrześcijański władca zagubionych misjonarzy, do którego kolejni papieże wysyłają poselstwa. Aha, są też (oczywiście!) paskudni żydzi, którzy nie dość że trudnią się lichwą, to jeszcze zatruwają studnie i porywają dzieci na macę.
Dodatkowo, nadal stosowane są ordalia jako dowód sądowych, choć coraz częściej w formie pojedynku sądowego (co zdaniem Millicent ma więcej sensu niż wrzucanie ludzi na sznurku do wody celem sprawdzenia czy utoną lub chodzenie po gorących węglach).
Ot, to tak w dużym skrócie.

W załączniku herb rodowy baronów de Tibetot. Millicent używa go za każdym razem wraz z herbem swojego aktualnego męża (tarcza dzielona po połowie).
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Magdalena z Zielińca herbu Jelita

W aureoli zakrywającej różki i białej sukience po same kopytka.
Avatar użytkownika
Ziółko
Jaśnie Pani
 
Posty: 1088
Dołączył(a): Śr maja 08, 2013 08:27

Postprzez » Cz paź 22, 2015 07:13

 

Powrót do Karty postaci ;)



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron