Łycha, Thomas Upton(?)

Nie, nie zaczynamy nagle robić RPG. Chodzi o to, by każdy gruntownie zastanowił się, co (i/lub) kogo on/ona odtwarza. W zastanowieniu owym ma pomóc odpowiedź na listę pytań.

Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Łycha » N gru 13, 2015 21:25

Dobra, bo w końcu trzeba zacząć.

Ogólne przemyślenia.
Przeglądałem to, co Ziółko kiedyś umieściła na temat członków pocztu Johna Fastolfa, szukając odpowiedniej dla siebie postaci/jakiejś inspiracji. Jak na razie chciałbym zająć się odtwarzaniem postaci związanej ze służbą lub ewentualnie zarządzaniem kuchnią(tak, tak, wiem, ale na mojego wymarzonego alchemika też kiedyś przyjdzie czas :) ). Jeżeli zdecydował bym się na postać taką jak np. Thomas Upton, zarządca kuchni Fastolfa, musiał bym określić, w jaki sposób znalazłem się tutaj razem z Jaśnie Panem, a nie zostałem w rodzinnych stronach.

Generalnie, pomijając na razie kwestie pochodzenia, postać, którą chcę odtwarzać, jest jeden ze służących Fastolfa, starający się o bycie zarządcą w kuchni, kształcący się w tym kierunku.

NOWE
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Określ datowanie – przedział lat, w jakich żyje odtwarzana przez ciebie postać.
Aktualnie mamy rok 1410. Moja postać urodziła się ok. 1390 roku.

2. W jakim kraju żyje/przebywa twoja "postać"?
Przebywa w Królestwie Polskim, Księstwie Czerskim, tak jak John Fastolf któremu służy.

3. Czy ma rodzinę? Jaką?
Ma rodzeństwo. Nie widział się dawno z rodziną z powodu wyjazdu z kraju razem ze swoim panem.
Rodzice mojej postaci należeli również do służby Jaśnie Pana, jednak zostali w rodzinnym Castle Combe.

4. Jaki jest jej stan społeczny, pochodzenie, profesja?
Wywodzi się z niezbyt zamożnego(ale nie biednego!) mieszczaństwa.

5. Jakie są jej ambicje / cele / aspiracje / możliwości?
Stara się o bycie zarządcą kuchni Fastolfa, na razie kształci się w tym kierunku.

6. Ila ma aktualnie lat?
Wiek ok. 20 lat.

7. Z jaką częścią kraju jest związana, z jakiej pochodzi, w jakiej mieszka?
Aktualnie przebywa na dworze księcia Janusza i księżnej Danuty.

8. Co jest stolicą kraju i regionu?
Stolicą regionu w którym mieszka jest Czersk, a Stolicą Królestwa Polskiego oczywiście Kraków.

9. Jak daleko od stolicy regionu jest do jej miejscowości?
Mieszka w stolicy.

10. Czy kiedyś była w stolicy?
Mieszka w Czersku.
Odwiedziła dwór królewski w Krakowie razem z Jaśnie Państwem.

11. W jaki sposób znalazła się w aktualnym miejscu? (patrz pkt. 2)
Moja postać przybyła do Królestwa Polskiego jako sługa Johna Fastolfa.

12. Jaki mamy klimat / pogodę?
Jest chłodniej i bardziej deszczowo niż współcześnie.

13. Jak wygląda otoczenie / krajobraz? (pola, lasy, miasto? itp.)

14. Jacy ludzie żyją / mieszkają w pobliżu, z przedstawicielami jakich warstw społecznych / rzemiosł / narodowości / religii ma kontakt?
Obraca się głównie wokół służby Fastolfa i okolicznych rzemieślników i kupców.

15. Jaka jest największa pobliska droga (szlak) i dokąd prowadzi?

16. Jaki jest najbliższy kościół / świątynia?
W Czersku znajduje się kościół grodowy.

17. Jaki jest najbliższy obiekt wodny w okolicy? Czy jest żeglowny?

18. Jakim językiem / jakimi językami mówi twoja postać?
Moja postać mówi w języku Polskim i Angielskim.

19. Jaką religię wyznaje twoja postać?
Ochrzczony, wierzący, ale czasem nie dociera na niedzielne nabożeństwa.

20. Czy potrafi czytać i pisać?
Tak. Przez jakiś czas moja postać uczęszczała do szkoły parafialnej w Castle Combe, jednak przerwała naukę, by oddać się służbie Jaśnie Państwu. Naukę ukończyła z pomocą wyżej postawionych członków służby w trakcie podróży do i w Królestwie Polskim.

21. Jeśli tak, to jakie utwory może znać?
Moja postać nie czytuje zbyt wielu rzeczy, "no bo po co, jak w tym samym czasie można przecież pracować"?


22. Jaką walutą się posługuje? Jaka jest wartość podstawowych produktów (chleb, wino, mięso, sól)? Jaka jest wartość konia / krowy /owcy itp.? Ile rocznie zarabia rzemieślnik? Ile sługa? Ile twoja postać?

23. Jak wygląda jej drabinka społeczna (kto jest jej panem/panią, kto jest seniorem jej pana / kto jest władcą, kim są wasale jej pana?)
Jej Panem jest John fastolf, Panią Millicent de Tibetot Fastolf.

24. Jaki jest system określania czasu? Kiedy zaczyna się dzień, a kiedy kończy? Kiedy zaczyna się rok, a kiedy kończy? Jak określamy pory dnia?

25. Co się dzieje w polityce twojego czasu i regionu?

26. Kto jest cesarzem, a kto papieżem? (i/lub ilu ich jest)


27. Jaka jest wiedza twojej postaci o historii?
Dość przeciętna, jako, że nie cierpi na nadmiar wolnego czasu, moja postać nie wyniosła wiele "zbędnej czy niepraktycznej" wiedzy z domu, od okolicznej ludności słyszała jednak sporo, lecz bardziej plotek niż faktów, o zbliżającej się wojnie z Zakonem.


28. A o geografii? Jak wyobraża sobie świat? W jakim najdalszym miejscu była? O jakim najdalszym miejscu słyszała?
Ziemia jest płaskim dyskiem, za którego krawędziami już nic nie ma...
Moja postać słyszała coś o ziemiach daleko na południu, gdzie mieszkają czarni ludzie, ale to pewnie tylko plotki.

29. O jakich odkryciach / wynalazkach twoja postać słyszała? Z jakich korzysta?
Z rodzinnego Castle Combe pamięta zegar mechaniczny. Moja postać za czasów uczęszczania do szkoły parafialnej miała również okazję "potrzymać" wybitne dzieło Elementy w przekładzie Adelarda z Bath 8-)


30. Jakie mityczne stworzenia / przesądy / itp. elementy folkloru twoja postać zna? W jakie wierzy?
Moja postać słyszała o różnych potworach, demonach, dziwnych stworzeniach ukrytych w lasach i wodach mórz, ale powątpiewa w ich istnienie.

-----------------------------------------------------------------------------------
Jak na razie tyle, będę to jeszcze dopracowywał i ulepszał.
Ostatnio edytowano Pt maja 06, 2016 13:29 przez Łycha, łącznie edytowano 2 razy
Ten, co na Grunwaldzie zapędzał Ciechanów do roboty.
Oddany obijacz mord dzieci suwalskich tubylców.
Naczelny pocztowy propagator wkrętów i miarek.
Niedoszły alchemik.
Zaangażowany wielbiciel antyturystycznych lin i płotów.
Straż przednia krucjaty antyziemniaczanej.

P.S.
Łomża Sromża.
P.S.2
Na następnym Grunwaldzie gotuje Zeber.
P.S.3
Wkręty w płocie należy kierować ostrym w stronę turystów.
Łycha
Giermek
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt cze 14, 2013 13:32

Postprzez » N gru 13, 2015 21:25

 

Re: Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Ziółko » Pn gru 14, 2015 15:25

Bardzo dobrze Łycha, masz pochwałę. :)
Całkiem ładny początek, do tego pierwszy po Jaśnie Państwu ;). Jak najbardziej możesz być zacnym Thomasem Uptonem, marzącym o karierze Fastolfowego masterchefa :D.

Chciałabym jednak, żebyś (oczywiście z czasem) dodał swojej postaci jeszcze trochę "biografii", np danych skąd pochodzi itp. Czyli w pierwszej kolejności zastanowił się i popracował nad pytaniami: 3, 4, 7, 18, 21. Jako że nie mamy więcej danych o oryginalnym Thomasie Uptonie (poza tym, co napisałam w tamtym poście), to masz stosunkowo dużą dowolność w stworzeniu mu życiorysu. Byleby - rzecz jasna - trzymać się realiów i historyczności.

Jeśli chodzi o jego piśmienność, to skoro ma pochodzić ze średniozamożnej rodziny mieszczańskiej, to najprawdopodobniej chodził do szkoły parafialnej/katedralnej. Synowie mieszczańscy (zwłaszcza ci, którzy mieli jakieś szanse przejąć interes handlowy po ojcu) zwykle uczyli się czytać, pisać i liczyć - w wielu miejskich profesjach te umiejętności były dość przydatne. Zresztą, najstarsza angielska książka kucharska (z której przepisów czasem korzystamy) została spisana właśnie przez kucharza (co prawda był to kucharz króla, ale i tak wskazuje to na umiejętność czytania innych kucharzy, którzy mogliby się z nią zapoznać).
Magdalena z Zielińca herbu Jelita

W aureoli zakrywającej różki i białej sukience po same kopytka.
Avatar użytkownika
Ziółko
Jaśnie Pani
 
Posty: 1088
Dołączył(a): Śr maja 08, 2013 08:27

Re: Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Łycha » Wt gru 15, 2015 19:03

Ok, z pewnością dorobię mojej postaci trochę historii, nad kwestią, czy będzie to konkretna osoba, czy zupełnie zmyślona, ale historycznie poprawna, jeszcze się zastanowię. Myślę, że np. moja postać może wywodzić się z okolicznych terenów( z samego Czerska? ) i przystać na służbę Fastolfowi dopiero niedawno(lata ok. 1407/8)... Jest tyle możliwości, mmm... :)
Ten, co na Grunwaldzie zapędzał Ciechanów do roboty.
Oddany obijacz mord dzieci suwalskich tubylców.
Naczelny pocztowy propagator wkrętów i miarek.
Niedoszły alchemik.
Zaangażowany wielbiciel antyturystycznych lin i płotów.
Straż przednia krucjaty antyziemniaczanej.

P.S.
Łomża Sromża.
P.S.2
Na następnym Grunwaldzie gotuje Zeber.
P.S.3
Wkręty w płocie należy kierować ostrym w stronę turystów.
Łycha
Giermek
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt cze 14, 2013 13:32

Re: Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Ziółko » Śr gru 16, 2015 13:05

No jeśli ma to być Thomas Upton, to raczej powinien pochodzić gdzieś z Anglii (np. z okolic Casiter-on-Sea albo Castle Combe), niż z Czerska
Magdalena z Zielińca herbu Jelita

W aureoli zakrywającej różki i białej sukience po same kopytka.
Avatar użytkownika
Ziółko
Jaśnie Pani
 
Posty: 1088
Dołączył(a): Śr maja 08, 2013 08:27

Re: Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Dorian » Śr gru 23, 2015 09:42

Właśnie się dziwiłem, dlaczego na listach zakupowych, które otrzymywałem do zatwierdzenia, pojawiły się litery i cyfry zamiast obrazków produktów i pałeczek symbolizujących ilość. Chciałbym coś więcej dowiedzieć się o twojej umiejętności pisania .
Pies Lancasterów
Dorian
Jaśnie Pan
 
Posty: 264
Dołączył(a): Cz maja 09, 2013 17:12

Re: Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Łycha » Śr mar 30, 2016 09:49

Dodałem trochę.
Ten, co na Grunwaldzie zapędzał Ciechanów do roboty.
Oddany obijacz mord dzieci suwalskich tubylców.
Naczelny pocztowy propagator wkrętów i miarek.
Niedoszły alchemik.
Zaangażowany wielbiciel antyturystycznych lin i płotów.
Straż przednia krucjaty antyziemniaczanej.

P.S.
Łomża Sromża.
P.S.2
Na następnym Grunwaldzie gotuje Zeber.
P.S.3
Wkręty w płocie należy kierować ostrym w stronę turystów.
Łycha
Giermek
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt cze 14, 2013 13:32

Re: Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Ziółko » Śr mar 30, 2016 09:58

Bardzo ładnie 8-) .
Magdalena z Zielińca herbu Jelita

W aureoli zakrywającej różki i białej sukience po same kopytka.
Avatar użytkownika
Ziółko
Jaśnie Pani
 
Posty: 1088
Dołączył(a): Śr maja 08, 2013 08:27

Re: Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Łycha » Pt maja 06, 2016 13:32

I znowu krótkie uzupełnienie... Zostało mi już chyba tylko kilka "ogólnych" rzeczy.
Ten, co na Grunwaldzie zapędzał Ciechanów do roboty.
Oddany obijacz mord dzieci suwalskich tubylców.
Naczelny pocztowy propagator wkrętów i miarek.
Niedoszły alchemik.
Zaangażowany wielbiciel antyturystycznych lin i płotów.
Straż przednia krucjaty antyziemniaczanej.

P.S.
Łomża Sromża.
P.S.2
Na następnym Grunwaldzie gotuje Zeber.
P.S.3
Wkręty w płocie należy kierować ostrym w stronę turystów.
Łycha
Giermek
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt cze 14, 2013 13:32

Re: Łycha, Thomas Upton(?)

Postprzez Ziółko » Pt maja 06, 2016 13:39

No proszę, bardzo ładnie. Bardzo mi się podoba zarówno Adelard, jak i odpowiedź na pytanie 21 :mrgreen: .
Magdalena z Zielińca herbu Jelita

W aureoli zakrywającej różki i białej sukience po same kopytka.
Avatar użytkownika
Ziółko
Jaśnie Pani
 
Posty: 1088
Dołączył(a): Śr maja 08, 2013 08:27

Postprzez » Pt maja 06, 2016 13:39

 


Powrót do Karty postaci ;)



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron