George de Combe (Gryf)

Nie, nie zaczynamy nagle robić RPG. Chodzi o to, by każdy gruntownie zastanowił się, co (i/lub) kogo on/ona odtwarza. W zastanowieniu owym ma pomóc odpowiedź na listę pytań.

George de Combe (Gryf)

Postprzez Orka » Cz cze 09, 2016 18:18

1. Jak się nazywa twoja postać?
George de Combe
2. Określ datowanie – przedział lat, w jakich żyje odtwarzana przez ciebie postać.
Urodził się prawdopodobnie w 1370. Aktualnie mamy lata 1409 – 1410.

3. W jakim kraju żyje/przebywa twoja "postać" (np. czy jest to Anglik, który przyjechał do Polski ze swym panem, czy jest to Polak/Litwin/whatever, który wstąpił na służbę Anglika?)?
Pochodzi z Castle Combe. Aktualnie przebywa w Księstwie Czerskim. Jako kupiec przybył wraz ze swym Panem sir Johnem Fastolfem do Polski.

4. Czy ma rodzinę? Jaką?
Żona: Margaret; dwórka lady Milicent De Tibetot Fastolf, którą wydano za bdb prosperującego i zaufanego kupca w nagrodę dla niego.
Córka: Zuzanna

5. Jaki jest jego stan społeczny, pochodzenie, profesja?
Pochodzi z Castle Combe. Jest kupcem i rzemieślnikiem. W służbie sir Johna Fastolfa służy jako giermek.
6. Jakie są jej ambicje / cele / aspiracje / możliwości?
Bazując na bogactwie włókienniczym Castle Combe chce stworzyć kram z prawdziwego zdarzenia, by znany był na wszystkich istotnych szlakach handlowych. Jako giermek wspierać swego Pana i służyć Mu wiernie. Z czasem zasłużyć na miano rycerza.

7. Ila ma aktualnie lat?
ok. 40

8. Z jaką częścią kraju jest związany, z jakiej pochodzi, w jakiej mieszka?
Szczególnie związany jest z Castle Combe (posiadłość z zamkiem, wsią a później miasteczkiem z targowiskiem) w Wessex, Obecnie przebywa w Czersku gdzie z powodzeniem prowadzi interesy.
9. Co jest stolicą kraju i regionu?
Anglii: Londyn, hrabstwa Norfolk miasto Norwich, księstwa Wessex miasto Winchester.
Korony Królestwa Polskiego: Kraków, Księstwa Czerskiego: Czersk

10. Jak daleko od stolicy regionu jest do jego miejscowości?
Anglia: Castle Combe jest w odległości 70 mil od Winchesteru.
Mazowsze: zamieszkuje w stolicy (Czersku).

11. Czy kiedyś był w stolicy?
Londyn: był przejazdem w interesach
Kraków: odwiedził Kraków wraz ze swym Panem po jego przybyciu do Królestwa Polskiego.

12. W jaki sposób znalazł się w aktualnym miejscu?
Przybył do Polski wraz z sir Johnem Fastolfem.

13. Jaki mamy klimat / pogodę?
Jest chłodniej niż współcześnie, z mroźnymi zimami i krótszym okresem żeglowności wód.

14. Jak wygląda otoczenie / krajobraz? (pola, lasy, miasto? itp.)
Castle Combe: leży w urokliwej dolinie rzeki Bybrook. Posiadłość składa się z zamku, u którego podnóża na skrzyżowaniu dróg roztacza się miasteczko. Na przeciwko zamku znajduje się kościół św. Andrzeja, którego najstarsze części pochodzą z XII wieku. Obok kościoła rozciąga się plac targowy, ponieważ raz w tygodniu odbywa się tu targ (głównie z wyrobami włókienniczymi), co upamiętnia gotycki krzyż wzniesiony na środku obok studni. Po drugiej stronie placu jest karczma, a w okół niego i przy odchodzących uliczkach są domy i warsztaty kupców, rzemieślników i innych poddanych (te przy rynku naprawdę pożądne, kamienne, a dalsze skromniejsze, budowane szachulcowo, podobnie jak zabudowania gospodarcze). Za domami ciągną się pola uprawne, z których część jest dzierżawiona przez ludność, a część uprawiana przez nią bezpośrednio dla jaśnie państwa. Na rzece znajduje się most, a poniżej wsi dwa młyny foluszowe (do spilśniania wełny) wybudowane przez Fastolfa. Z drugiej strony zamku znajduje się łąka, a dalej las, służący do polowań.

Czersk: rezydencja księcia i kwatery jego gości znajduje się na dziedzińcu zamku na wysokiej skarpie otoczonej fosą. Za mostem zwodzonym, na drugiej części wzgórza znajduje się podgrodzie o charakterze osady służebnej wobec zamku. Nieco dalej w kierunku zachodnim rozciąga się duże miasto targowe Czersk. Na środku rynku znajduje się ratusz, w mieście znajduje się też kilka kościołów. Kamienice kupieckie przy rynku zbudowane są przynajmniej częściowo z cegły, im dalej od rynku tym zabudowa jest skromniejsza, szachulcowa i drewniana. Od rynku odchodzą trzy duże trakty, w poprzek między nimi (równolegle do pierzei rynku) biegną też mniejsze ulice. Miasto otoczone jest umocnieniami (drewnianymi, być może częściowo o tradycyjnie piastowskiej konstrukcji skrzyniowej). Za miastem rozciągają pola uprawne i rozsiane są wsie.

15. Jacy ludzie żyją / mieszkają w pobliżu, z przedstawicielami jakich warstw społecznych / rzemiosł / narodowości / religii ma kontakt?
W każdej z posiadłości (Combe i Caister) mieszka służba i zbrojni, w każdej z nich zamieszkują chłopi dzierżawiący ziemię od jaśnie państwa, jak i uprawiający ich ziemię i zajmujący się hodowlą. Ponadto w Castle Combe zamieszkuje wiele osób trudniących się handlem oraz wielu wyspecjalizowanych rzemieślników zajmujących się obróbką wełny (prządki, tkaczki i tkacze, folusznicy i farbiarze, krawcy i szwaczki, nawet hafciarze i haciarki).
Zdecydowana większość wyznaje katolicyzm, chociaż trafi się czasem okazjonalny żyd. Przemykają się też lollardowie, beginki, begardzi i innej maści heretycy.
W Czersku to głównie kupcy i rzemieślnicy, a także dworzanie księcia.

16. Jaka jest największa pobliska droga (szlak) i dokąd prowadzi?
W Castle Combe: trakt wiodący na północny zachód prowadzi do Thornbury, miasta należącego do książąt Gloucester, miasto znane jest z targów bydła. Trakt na północny wschód prowadzi do słynnego opactwa w Malmesbury z przebogatą biblioteką. Trakt na południe, częściowo biegnący wzdłuż koryta rzeki, prowadzi do miasta Bradford-on-Avon.
W Caister: przebiegają dwa trakty - większy na zachód do Norwich (stolicy hrabstwa Norfolk) i mniejszy na południe do Great Yarmouth (stolicy shire).
W Czersku: ulica Mostowa prowadzi ku przeprawie przez Wisłę, a następnie dalej staje się szlakiem handlowym wiodącym na Ruś. Trakt na północny zachód prowadzi na Pomorze, do Gdańska, z kolei droga na południowy zachód wiedzie na Śląsk.

17. Jaki jest najbliższy kościół / świątynia?
W Castle Combe znajduje się kościół p.w. św. Andrzeja.
W Czersku znajduje się kościół grodowy p.w. św. Piotra oraz cztery kościoły w miasteczku (Najświętszej Marii Panny, św. Jana, św. Jakuba i św. Ducha ze szpitalem).

18. Jaki jest najbliższy obiekt wodny w okolicy? Czy jest żeglowny?
W Castle Combe jest to Bybrook river, żeglowna jedynie dla małych łódek rybackich.
W Czersku jest to Wisła, a tuż pod zamkiem jej starorzecze, czyli jezioro i rzeczka Czarna, wpadająca do Wisły.

19. Jakim językiem / jakimi językami mówi twoja postać?
Generalnie polski, ale jako wprawny kupiec dogada się z każdym klientem :twisted: oraz angielski

20. Jaką religię wyznaje twoja postać?
Jest ochrzczony, natomiast nie jest przesadnie religijny. Podróżując poznał wiele starych opowieści, wierzeń i przesądów, które trącą herezją, żeby nie rzec pogaństwem.

21. Czy potrafi czytać i pisać?
Tak.

22. Jeśli tak, to jakie utwory może znać?

23. Jaką walutą się posługuje? Jaka jest wartość podstawowych produktów (chleb, wino, mięso, sól)? Jaka jest wartość konia / krowy /owcy itp.? Ile rocznie zarabia rzemieślnik? Ile sługa? Ile twoja postać?
W Anglii mamy funty, shillingi i pensy. Koń bojowy kosztuje mniej więcej 80 funtów, zwykły koń ok. 10 funtów. Około 2 – 7 funtów kosztuje bardzo modna cotehardie z jedwabiu z ozdobami (11 funtów kosztowała suknia koronacyjna królowej). 100 funtów kosztuje utrzymanie domostwa (i domowników, w tym służby) rycerza lub zamożnego kupca. 200 funtów kosztuje w całości haftowany ornat (z użyciem złotej nici). Za 1 funta można kupić 32 – 33 świnie lub podobną ilość owiec. Przeciętny rzemieślnik (typu cieśla) zarabia rocznie około 7 – 10 funtów rocznie. Jeśli chodzi o płace służby, to są bardzo zróżnicowane – od 1 funta do 15 funtów (zależy czy jest to np. pomywacz czy osobisty sekretarz), ale zwykle niższe od rzemieślników, gdyż zwykle ich praca nie wymaga specjalnych kwalifikacji (a gdy wymaga, to dostają odpowiednio więcej), ponadto służba otrzymuje zakwaterowanie i wyżywienie oraz często przynajmniej jeden element ubrania (liberię) od pana (co w teorii powinno być potrącane z ich wynagrodzenia).
W Polsce mamy dwa systemy: grosze praskie (warte 12 denarów) oraz grosze krakowskie (warte 18 denarów). Koń kosztuje ok. 300 groszy praskich, owca około 8, podobnie jak pół beczki piwa. Książę Janusz nie bije własnej monety – w jego księstwie w obiegu są monety czeskie, polskie i krzyżackie (liczy się zawartość kruszcu).

24. Jak wygląda jego drabinka społeczna (kto jest jej panem/panią, kto jest seniorem jej pana / kto jest władcą, kim są wasale jej pana?)
Jego Panem jest sir John Fastolf a Panią Lady Millicent de Tibetot Fastolf

25. Jaki jest system określania czasu? Kiedy zaczyna się dzień, a kiedy kończy? Kiedy zaczyna się rok, a kiedy kończy? Jak określamy pory dnia?
Dzień zaczyna się o świcie, a kończy o zachodzie słońca. Mamy już (drogie i rzadkie, ale jednak) mechaniczne zegary (najwcześniej zaczęli ich używać mnisi do odmierzania czasu na modlitwę). W naszym okresie szanujące się miasto z bogatymi kupcami i rzemieślnikami w Anglii posiada również zegar na wieży. Zegary znajdują się na wieżach kościołów w Castle Combe i w Caister. Ratusz w Czersku, ani żaden z jego kościołów nie posiada zegara, ale w królewskim Krakowie również widzieliśmy zegar na wieży – zarówno kościoła, jak i ratusza. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak minuta, zegar wybija sześć razy na sześć z siedmiu godzin liturgicznych:
1.lauda (jutrznia) – o świcie
2.tercja – około 9.00
3.seksta – około południa
4.nona – około 15.00
5.vespere (nieszpory) – o zachodzie słońca
6.kompleta – nocą, ok. 21.00
godzina siódma (matina) po północy jest cicha, niewydzwaniana, gdyż normalni ludzie wtedy śpią.
W Czersku kościelne dzwony biją dość dowolnie, jak się księżulkom przypomni.
Rok zaczyna się w święto Zwiastowania, to jest 25 marca (co bardzo ładnie nawiązuje do pogańskiego wiosennego ekwinokcjum, czyli odradzania się życia na wiosnę...).

26. Co się dzieje w polityce twojego czasu i regionu?
W Anglii mamy umacnianie się panowania Lancasterów, kontynuujemy wielką wojnę z Francją, co jakiś czas mamy drobne potyczki ze Szkotami, Irlandia też nie należy do najspokojniejszych prowincji.
W Polsce rozpoczyna się właśnie wielka wojna z Zakonem Krzyżackim.
Ponadto mamy aktualnie aż trzech papieży: papieża rzymskiego Grzegorza XII, antypapieża awiniońskiego Benedykta XIII i kolejnego antypapieża Aleksandra V (a po jego śmierci Jana XXIII).

27. Jaka jest wiedza twojej postaci o historii?
Świetnie orientuje się również w sprawach ostatniej historii Lancasterów. Dość dobrze orientuje się ogólnie w historii Anglii. Słyszała też sporo, jeśli chodzi o zatargi Polski i Mazowsza z Zakonem.

28. A o geografii? Jak wyobraża sobie świat? W jakim najdalszym miejscu była? O jakim najdalszym miejscu słyszała?
Ziemia jest oczywiście płaska, a w jej centrum (mimo wszystko) leży Jerozolima. Zewnętrzne krańce ziemi oblewa wielkie morze z potworami (najgroźniejszym jest wielki wąż morski...), a za nim jest już tylko przepaść, krawędź, w którą spadają nieostrożni żeglarze. Najdalsze miejsce w jakim był, to właśnie Mazowsze, Kraków oraz Ziemia Podolska, do których wiodły go interesy. Generalnie sporo podróżuje, by rozwijać handel i sławić Castle Combe jako prężny ośrodek produkcji i handlu wyrobami włókienniczymi.

29. O jakich odkryciach / wynalazkach twoja postać słyszała? Z jakich korzysta?
Oczywiście zegar mechaniczny w Castle Combe i Caister; narzędzia i machiny takie jak żuraw, młyn wodny i folusz czy trebusz; okulary (mnisi je często noszą); krosna; "walking wheel" (średniowieczna forma pra-kołowrotka); proch (choć bardzo nie lubi broni czarnoprochowej). Spotkał również rzemieślnika, który wytwarza wynalazek zwany "okularami", pomaga on osobie mającej gorszy wzrok widzieć dobrze z daleka. Rozważa nabycie takich dla swej żony, gdyż skarży się ona, że gorzej widzi.

30. Jakie mityczne stworzenia / przesądy / itp. elementy folkloru twoja postać zna? W jakie wierzy?
Jako kupiec podróżujący na licznych szlakach handlowych spotykał zarówno wieśniaków wracających z prac polowych, jak i w karczmach przydrożnych nasłuchał się wiele podań, historii jeżących włos na głowie. Poznał dzielnych wojów snujących opowieści o groźnych potworach, które zagrażały całym wsiom i o walkach, które niosły wyzwolenie spod szatańskich mocy. Jest oczywiście cała masa potworów czyhających w różnych dziwnych miejscach. Są starzy Bogowie, przez księży nazywani demonami, diabłami itd. Są trolle, jednorożce, bazyliszki, amfisbeny, wywerny, gryfy i smoki, centaury i olifanty, harpie i hydry, mantikory, pegazy i feniksy, są również banshee, inkuby i sukkuby. Są syreny, a jedna z nich (Melusine) dała początek francuskiemu rodowi Lusignanów. Są elfy i wróżki oraz wiedźmy czyli wiedzące i wieszczące. Są też duchy, które należy karmić i poić. Mantikora wyrwana z ziemi krzyczy i krzyk ten może zabić człowieka, a Dziki Łów ujrzany na niebie zwiastuje nieszczęścia. Kwiat paproci daje szczęście albo bogactwo. Ponoć jest też święty Graal, który daje nieśmiertelność, ale odnaleźć go może wyłącznie jakiś nieskończenie i naiwnie prawy chrześcijanin.
Ostatnio edytowano Cz cze 09, 2016 19:21 przez Orka, łącznie edytowano 1 raz
Matka Przełożona.
Orka
Dwórka
 
Posty: 87
Dołączył(a): N sie 04, 2013 21:05

Postprzez » Cz cze 09, 2016 18:18

 

Re: George de Combe (Gryf)

Postprzez Cybul » Cz cze 09, 2016 19:18

Ciekawa postać do odtworzenia i ma sporo możliwości dopowiedzenia .
Cybul
 

Postprzez » Cz cze 09, 2016 19:18

 


Powrót do Karty postaci ;)



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron